Zrób to sam – Drewniany renifer do Twojego ogrodu

Marzysz o pięknej, przyciągającej spojrzenia, unikalnej ozdobie świątecznej przed swoim domem lub w ogrodzie? Jeśli tak, mamy dla Ciebie dokładnie to czego potrzebujesz. Ten poradnik krok po kroku poprowadzi Cię przez proces tworzenia wspaniałego renifera z pni i gałęzi. A podczas dekorowania renifer zapewni zabawę dla całej rodziny!

Zrób to sam - Renifer drewniany wykonany przy pomocy pilarki STIHL
Ta świąteczna ozdoba zwróci na siebie uwagę każdego przechodnia, czy gości, których zaprosisz. Ręcznie wykonany, drewniany renifer.

Dobierz odpowiednie drewno

Zasadniczo możesz użyć dowolnego drewna do wykonania tułowia i głowy renifera. Możesz użyć większych gałęzi na nogi i szyję, natomiast na poroże zalecamy rozwidlone i cieńsze.

Wskazówka: Możesz uczynić renifery bardziej stabilnymi za pomocą kleju podczas montażu poszczególnych części. Jednak pamiętaj, że klej nie wysycha łatwo na wilgotnym drewnie, dlatego zalecamy używanie suchego drewna. Jeśli masz tylko wilgotne drewno, zawsze możesz je najpierw złożyć, a następnie przykleić do siebie części, gdy zdążą już wyschnąć.

 

Krok 1: Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania drewnianego renifera

 • Na tułów:
  • Kłoda (około 20 cm średnicy)
 • Na głowę:
  • Kłoda (około 10-12 cm średnicy)
  • Rozwidlone gałęzie na poroże
 • Na nogi i szyję:
  • Cienkie pnie lub grube gałęzie (około 5 cm średnicy)
 • Pilarka łańcuchowa STIHL
 • Piła do gałęzi STIHL
 • Sekator ogrodowy
 • Wiertarka z wiertłami do drewna
 • Klej do drewna
 • Młotek
 • Szlifierka kątowa
 • Stół warsztatowy
 • Imadło
 • Linijka
Materiały potrzebne do wykonania renifera.

To wszystkie materiały, których potrzebujesz do wykonania renifera. Wiele z nich znajdziesz u swojego dealera STIHL. Na naszej stronie możesz zapoznać się z ofertą między innymi sekatorów i pił do gałęzi oraz pilarek do prac wokół domu.

Krok 2: Przytnij tułów na odpowiednią długość

Połóż większą kłodę na stole warsztatowym lub stabilnego koziołka do cięcia drewna i odmierz długość na około 60 cm. Wykonaj małe nacięcie, aby zaznaczyć długość (np. za pomocą piły łańcuchowej). Alternatywnie możesz po prostu użyć ołówka lub markera w sprayu.

Ustaw tułów i przymocuj go tak, aby krótszy koniec od zaznaczonego miejsca wystawał poza krawędź stołu roboczego. Nie przecinaj początkowo całej kłody: zatrzymaj się, gdy przejdziesz około dwóch trzecich drogi. W przeciwnym razie usuwany element może odłamać się za wcześnie. Aby tego uniknąć przetnij ostatnią część od dołu lub odwróć kłodę służącą za tułów, aby wykonać ostateczne cięcie od góry.

Pamiętaj, by ciąć kłodę na dwa razy, aby zachować ładną powierzchnię cięcia.

Krok 3: Wywierć otwory w kłodzie służącej za tułów

Przymocuj drewno bezpiecznie do stołu warsztatowego. Użyj wiertła, aby zrobić cztery otwory w kłodzie na nogi. Muszą one mieć około 5 cm głębokości i powinny zostać wywiercone w drewnie pod niewielkim skosem do środka kłody: zapewni to, że nogi ostatecznie staną pod niewielkim kątem, co zapewni reniferowi dużo bardziej stabilne oparcie. Odwróć kłodę i wywierć kolejny otwór na szyję. Powinien także być pod niewielkim kątem, aby głowa mogła ostatecznie patrzeć prosto przed siebie.

Wskazówka: Aby wybrać odpowiednie wiertło, użyj grubości gałęzi dla nóg i szyi jako wskazówki i wybierz wiertło o nieco mniejszej średnicy.

Wywierć otwory na nogi i szyję pod odpowiednim kątem, by zachować naturalną pozycję głowy i stabilność renifera.

Krok 4: Wytnij nogi i szyję

Cztery nogi i szyję renifera można w łatwy sposób wykonać odcinając odpowiedniej długości odcinki od grubej gałęzi lub wąskiego pnia. Odcinki powinny być o możliwie jednolitej średnicy (np. odcinki pnia młodych drzew). W przypadku nóg użyj piły do ​​przycinania, aby uzyskać odcinki o długości około 40 cm każdy. Oprócz czterech równych kawałków na nogi, wytnij dodatkowy odcinek, aby szyja renifera była długa na 20 cm.

Możesz szybko i łatwo wyciąć cztery elementy na nogi i szyję renifera za pomocą piły do gałęzi STIHL.

Step 5: Zawęź końce nóg i szyi

Za pomocą szlifierki kątowej zawęź jeden koniec każdej nogi i oba końce szyi. Użyj imadła, aby zacisnąć gałęzie, by nie poruszały się podczas pracy. Zalecamy, aby końce nie były zbyt ostro zakończone i abyś je przetestował pod kątem dopasowania do odpowiednich otworów jeszcze w trakcie pracy, aby zapewnić dokładne dopasowanie.

Użyj szlifierki kątowej do zawężenia końców gałęzi.

Step 6: Złóż tułów renifera

Jeśli używasz suchego drewna, możesz wykorzystać klej do drewna aplikując go w czterech wywierconych otworach i użyć młotka, aby delikatnie dobić nogi do ciała. Po wyschnięciu kleju możesz postawić renifera na nogi, przykleić szyję i dokładnie umiejscowić ją w ciele, delikatnie stukając młotkiem. Usuń nadmiar kleju do drewna, wycierając go wilgotną ściereczką.

Jeśli drewno, którego używasz, jest nadal wilgotne, możesz złożyć części bez użycia kleju. Jeśli nogi staną się chwiejne po wyschnięciu drewna, możesz je później przykleić.

Jeśli wykorzystywane drewno jest suche możesz umocnić łączenia elementów klejąc je ze sobą klejem do drewna.

Krok 7: Przycinanie głowy na odpowiedni wymiar

Przymocuj średniej wielkości kłodę do stołu warsztatowego i zaznacz długość około 25 cm. Tak jak poprzednio, przetnij tylko dwie trzecie kłody tnąc ją od góry i przetnij ostatnie kilka centymetrów od dołu.

Uważaj przy cięciu, aby uniknąć rozłupania krawędzi.

Step 8: Wywierć otwory na mocowanie głowy i poroża

Najpierw wywierć otwór na szyję w dolnej części kłody. Powinno to zostać wywiercone prosto, tak aby renifer trzymał głowę pod naturalnym kątem.

Odwróć kłodę i następnie użyj mniejszego wiertła do drewna, aby wywiercić dwa otwory na poroże. Powinny być lekko pochylone.

Zadbaj o bezpieczne ustabilizowanie elementu nad którym aktualnie pracujesz.

Wywierć trzy otwory – jeden prosty na szyję i dwa po przeciwnej stronie, pod odpowiednim kątem, na poroże.

Krok 9: Stwórz i zamontuj poroże

Używaj nożyc do cięcia, aby usunąć wszystkie liście i mniejsze gałązki z gałęzi poroża, dopóki nie będziesz zadowolony z tego jak się prezentują. Następnie zwężaj dolny punkt każdej gałęzi za pomocą szlifierki kątowej lub noża. Zabezpiecz delikatne gałęzie w imadle, owijając w tym miejscu szmatką, aby chronić je przed uszkodzeniem.

Na koniec przymocuj głowę. Nie zapomnij: unikaj stosowania kleju do drewna na drewnie, które jest jeszcze wilgotne. Ostatnim krokiem jest wepchnięcie poroża do wstępnie wywierconych otworów.

Wykonaj zwężenia na gałęziach służących za poroże.

Twój własnoręcznie wykonany renifer jest gotowy!

Twój renifer jest już teraz zachwyci wszystkich sąsiadów i Twoich gości i jest gotowy, by przyozdobić go świątecznymi dekoracjami. Możesz przewiesić na jego szyi szalik, lub założyć czapkę mikołaja. Widowiskowo mogą także prezentować się lampki choinkowe, a renifer bardzo ceni sobie towarzystwo zieleni.

Twój renifer oczywiście jest duszą towarzystwa i z radością przyjmie do swojego stada więcej drewnianych reniferów w różnych rozmiarach.

Zrób to sam - Renifer drewniany wykonany przy pomocy pilarki STIHL
Ta świąteczna ozdoba zwróci na siebie uwagę każdego przechodnia, czy gości, których zaprosisz. Ręcznie wykonany, drewniany renifer.

Dalsze modyfikacje należą do Ciebie. Nie zawahaj się też przyodziać swojego renifera w świąteczne ozdoby! Przyda mu się także towarzystwo, nie sądzisz? :)